Stævneuge: SOUND -Guitar & Bas (Let øvet/Øvet)

Baspladsen er optaget.

Kom med på et hold for guitarister og bassister, hvor du kan udvide din klang og dit tonesprog og spille sammen med ligesindede!

Vi arbejder med skala-positioner og kirketonearter for at styrke dit overblik og forståelse på dit instrument. Gennem improvisationsbaseret sammenspil omsætter vi teori til praksis. Vi tager fat i konkrete eksempler på brug af effektpedaler og genskaber lyde fra den musik, du brænder for!

Du ønsker at kunne bevæge dig friere på gribebrættet og interesserer dig for pedaler og forstærkerindstillinger og har måske dit eget pedalboard. Du ønsker at lære med en legende tilgang og har lyst til at tænke ud af boksen.

Vi skal spille bl.a drone-baserede improvisationer inspireret af indiens og mellemøstens spirituelle musik. Der vil være rig mulighed for at udforske de nye skalaer, arbejde med ambiens, delaypedaler, basfigurer og strums med løse strenge mm. Vi skal komponere vores egen performance til stævneugens endelige visning og kommer til at dyrke elementer af verdensmusik og alternativ rock. Hvordan skaber man sounds fra Radiohead, My Bloody Valentine, King Crimson og guitarpedalens mange andre innovatører? Det vil vi undersøge i fællesskab.

Holdet henvender sig både til guitarister og bassister. Niveauet egner sig både til de let øvede og mere erfarne musikere. Der er ikke strengt fastlagte krav om nodelæsning etc. Det er en fordel at have kendskab til tabs og skalaer i forvejen. Hvis man f.eks. spiller akustisk guitar, så er det bedst, at man har en pickup eller mikrofon installeret. Vi opfordrer alle, der føler sig inspireret til at deltage, til at kontakte underviseren for yderligere information.

Skriv hvorvidt du spiller guitar, bas, akustisk eller elektrisk i bemærkningsfeltet ved tilmelding.

Om stævneugen: Syv forskellige sammenspilshold og vokalgrupper øver samtidig mandag, tirsdag og onsdag og torsdag. Torsdag afsluttes med koncerter for de andre hold, venner og familie. Stævneugen indledes mandag med en fælles opvarmning, og der er åbent i Café Luna hver aften efter undervisning hvor der er plads til hygge og jam.

Undervisningssted

Rytmisk Center - Vesterbro
Vesterbrogade 107 E
1674 København V
44, Opgang E, 4. sal

Praktisk information

Hold nr:
210591
Første møde:
11.08.25 kl. 17:30
Sidste møde:
14.08.25 kl. 18:30
Mødegange:
4
Lektioner:
15

Pris

Almen Holdtype
DKK 1712,00
Studerende SU berettiget København
DKK 1622,00
Studerende SU berettiget Frederiksberg
DKK 1622,00
Arbejdsledig København
DKK 1622,00
Arbejdsledig Frederiksberg
DKK 1622,00
Pensionist København
DKK 1622,00
Pensionist Frederiksberg
DKK 1622,00
Ung 18-25 år København
DKK 1622,00
  • Mandag 11.08.25 kl. 17:30 - 21:10

    Sted: Rytmisk Center - Vesterbro
    Vesterbrogade 107 E

    Lokale: 44, Opgang E, 4. sal

  • Tirsdag 12.08.25 kl. 18:30 - 21:15

    Sted: Rytmisk Center - Vesterbro
    Vesterbrogade 107 E

    Lokale: 44, Opgang E, 4. sal

  • Onsdag 13.08.25 kl. 18:30 - 21:15

    Sted: Rytmisk Center - Vesterbro
    Vesterbrogade 107 E

    Lokale: 44, Opgang E, 4. sal

  • Torsdag 14.08.25 kl. 18:30 - 23:05

    Sted: Rytmisk Center - Vesterbro
    Vesterbrogade 107 E

    Lokale: 44, Opgang E, 4. sal

Villads Bang Aalling

Villads Bang Aalling

LÆS MERE OM VILLADS HER