Sangskrivning og Mumi-filosofi (let øvet)
TilmeldOBS! Denne workshop har to undervisere, hvilket afspejles i prisen.
Er du allerede i gang med at skrive sange – helt eller delvist – og vil du udforske sangskrivning fra nye perspektiver, så kom med på denne workshop.
Med udgangspunkt i mumi-universets poetiske filosofi og mangfoldige persongalleri finder vi nye veje ind i sangskriverprocessen. Gennem legende, filosofiske benspænd undersøger vi, hvordan mødet mellem fantasi og virkelighed kan skabe grobund for nye sange og ideer. Vi undersøger nye måder at relatere til andre væsner; mennesker, dyr og fabelkarakterer, til ting, alting og ingenting.
Vi kombinerer refleksion og praktiske øvelser i tekst og musikalske udtryk – med fokus på nærvær, rytme og poesi frem for vurdering. Målet er at give plads til spontanitet og åbne for uventede vinkler på sangskrivning.
Medbring: notesbog og skriveredskaber samt evt. dit instrument eller dit vante computersetup. Der er klaver/elpiano på stedet.
Workshoppen ledes af sangskriver/musikunderviser Mette Lethan og sangskriver/filosofiunderviser Maiken Fredsøe.
Kontakt gerne Mette Lethan for spørgsmål om indhold og niveau – praktiske spørgsmål rettes til kontoret.
Tilmeldingsfrist en uge før.
Maks. 5 deltagere
Undervisningssted
Praktisk information
- Hold nr:
- 211937
- Første møde:
- 9.11.25 kl. 11:00
- Mødegange:
- 1
- Lektioner:
- 4
Pris
- Almen Holdtype
- DKK 1016,00
- Studerende SU berettiget København
- DKK 957,00
- Studerende SU berettiget Frederiksberg
- DKK 957,00
- Arbejdsledig København
- DKK 957,00
- Arbejdsledig Frederiksberg
- DKK 957,00
- Pensionist København
- DKK 957,00
- Pensionist Frederiksberg
- DKK 957,00
