Den Moderne Protestsang (let øvet)
TilmeldDen moderne protestsang er et sangskrivningskursus over tre gange, hvor vi eksperimenterer med at skrive og indspille protestsange, der forholder sig til vores samtid.
Med afsæt i et udvalg af historiens markante protestsange undersøger vi i fællesskab, hvordan musik i dag kan være med til at udfordre og forandre vores kollektive forestillinger om verden. Kurset lægger ikke op til én bestemt retning, genre eller form – men inviterer dig til at tage et standpunkt gennem din musik og styrke troen på kunstens samfundsforandrende potentiale.
I studiet er der mikrofon, lydkort og monitors til rådighed. Det er en forudsætning, at du selv medbringer computer/iPad med musiksoftware, og hovedtelefoner. Underviseren bruger Ableton Live, men deltagere med erfaring i andet software er velkomne.
Du er meget velkommen til at kontakte underviseren, hvis du har spørgsmål.
Maks. 4 deltagere.
Tilmeldingsfrist: en uge før første mødegang.
En lektion varer 55 minutter, hvoraf de 10 minutter er pause.
Undervisningssted
Praktisk information
- Hold nr:
- 212442
- Første møde:
- 17.06.26 kl. 17:00
- Sidste møde:
- 1.07.26 kl. 17:00
- Mødegange:
- 3
- Lektioner:
- 6
Pris
- Almen Holdtype
- DKK 899,00
- Studerende SU berettiget København
- DKK 839,00
- Studerende SU berettiget Frederiksberg
- DKK 839,00
- Arbejdsledig København
- DKK 839,00
- Arbejdsledig Frederiksberg
- DKK 839,00
- Pensionist København
- DKK 839,00
- Pensionist Frederiksberg
- DKK 839,00
- Ung 18-25 år København
- DKK 839,00